Αθλητισμόςνέαπρωτοσέλιδο Γ

Κισαμικός | «αφεντικό» με καθαρό 2-0 την Ιωνία παραμένει κορυφή

Σε ένα ματς που λίγο πολύ θύμισε τα παλιά μεγάλα ντέρμπι στο τοπικό των Χανίων μεταξύ ΚΙΣΑΜΙΚΟΥ και ΙΩΝΙΑΣ η ομάδα του Λευτέρη Βεστάκη επικράτησε σχετικά εύκολα και δίκαια με σκορ 2-0. Οι Κισαμίτες μπήκαν από την αρχή δυνατά θέλοντας να πάρουν πρωτοβουλίες και τον έλεγχο του αγώνα, όμως το πρώτο 45λεπτό πέρασε με νευρικότητα και πολλά φάουλ, χωρίς τη μεγάλη φάση για γκολ με εξαίρεση ένα άστοχο σουτ του Άγγελου Ντόντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κισαμικός πίεσε ακόμη περισσότερο και στο 62’ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ντόντα, που εκτέλεσε εύστοχα ο Φειδίας Γοναλάκης. Λίγα λεπτά αργότερα μάλιστα (72’) οι γηπεδούχοι διπλασίασαν όταν ο σκόρερ εκτέλεσε κόρνερ και ο Βασίλης Σημαντηράκης σημάδεψε την εστία της Ιωνίας με κεφαλιά για το τελικό σκορ (2-0).

Στον αντίποδα η Ιωνία απείλησε ελάχιστα με κάποια στημένα και εν τελει δεν μπόρεσε να αποφύγει την πρώτη της ήττα.

Στα αξιοσημείωτα ο αρκετός κόσμος που βρέθηκε στο Κολυμπαρι για τον αγώνα, μεταξύ των οποίων και ορισμένες από τις μεγάλες δόξες του παρελθόντος στο Χανιώτικο ποδόσφαιρο. Οι νικητές που από σήμερα είναι οι μόνοι χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα το πανηγύρισαν δεόντως και στα αποδυτήρια, ενώ νωρίτερα πήγαν να ευχαριστήσουν και τους φίλους της ομάδας στην δυτική εξέδρα του γηπέδου.