Αθλητισμόςνέαπρωτοσέλιδο Γ

A.O Κισάμου | δυναμική παρουσία στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα

Πολύ καλή εμφάνιση στην δεύτερη αγωνιστική εβδομάδα, έδειξε ο Αθλητικός Όμιλος Κισάμου στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών στις 15 Μαΐου και το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Κ16 στις 16 Μαΐου, στο Εθνικό Στάδιο Χανίων.

Το Σάββατο στο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών, παρά το νεαρό της ηλικίας τους, οι αθλητές του Κισαμίτικου ομίλου δεν έκαναν πίσω!

Ο Αντώνης Σαπουνάκης κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα 1500μ. Ανδρών με χρόνο 5′.03″.69 και η Κατερίνα Συμπόνη, κατέκτησε επίσης το αργυρό μετάλλιο στα 1500μ Γυναικών με χρόνο 5′.40″.57 κάνοντας και οι δύο αθλητές νέα ατομικά ρεκόρ.

Ατομικά ρεκόρ και για την Νεκταρία Βερυκάκη και στα 2 αγωνίσματα που πήρε μέρος.
Πιο συγκεκριμένα, στη Σφαιροβολία Γυναικων(4kg) έριξε βολή στα 8.82μ (4η θέση), ενώ στη Δισκοβολία (5η θέση) η ρίψη της έφτασε τα 23.61μ.

Στον δίσκο, η Σταυρούλα Σχοινοπλοκάκη ξεκίνησε με υψηλές προσδοκίες, αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί με 3 άκυρες βολές. Την Κυριακή τα παιδιά της κατηγορίας Κ16, ξεκίνησαν δυναμικά με την Ειρήνη Λουπασάκη και την Κοβάτσι Μιγκελιάνα να κατακτούν χρυσό (17.75μ) και αργυρό μετάλλιο (17.44μ) αντίστοιχα, στο ακόντιο Κοριτσιών Κ16.

Στην Σφαιροβολία Κοριτσιών Κ16 η Καλλιόπη Μαραθάκη, κατέκτησε και αυτή το αργυρό μετάλλιο με βολή στα 9.50μ. Χάλκινο μετάλλιο στο ακόντιο Αγοριών Κ16, κατέκτησε ο Αντώνης Κομπογεννητάκης με ρίψη στα 30.28μ όπως επίσης και ο Μανώλης Ξηρουχάκης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ εμπόδια Αγοριών Κ16 με χρόνο 31.60″, δείχνοντας αθλητική ωριμότητα παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε.

4η θέση, αλλά λαμπρό μέλλον, αφού οι σωματικές της ικανότητες και τα ψυχικά της αποθέματα είναι πολλά, για την Λαμπρινή Χασιώτη στο μήκος Κοριτσιών Κ16 με 4.74μ και στα 150μ με 20.67″ χάνοντας στο νήμα το χάλκινο μετάλλιο (20.61″ η 3η αθλήτρια).

Ο Γιώργος Κυρμπίζος ήταν και εκείνος 4ος με 4.09μ στο μήκος Αγοριών Κ16 ενώ στα στα 80μ κατετάγη 11ος (10.87″). Η σκυταλοδρομία 4×80 Κοριτσιών Κ16 ήρθε 6η με χρόνο 49.69″ με τις αθλήτριες Μαραθάκη, Κοβάτσι, Κουφάκη, Κομπογεννητάκη.

Με τον Αθλητικό Όμιλο Κισάμου στο πρωτάθλημα Κ16 και Ανδρών-Γυναικών, αγωνίσθηκαν επίσης οι αθλητές-τριες: -Φαλελάκη Ευτυχία 400μ Γυναικών(9η) -Κομπογεννητάκης Στράτος Σφαιροβολία Αγοριών(11ος) -Κομπογεννητάκη Μαριλένα 80μ Κοριτσιών(16η & 4χ80μ 6η) -Τσατσαρωνάκης Αντώνης 80μ Αγοριών(17ος) -Κουφάκη Γεωργία 150μ Κοριτσιών(13η & 4χ80μ 6η) -Νικολακάκη Καλλιόπη Μήκος(11η) και 150μ(17η) Κοριτσιών -Σαρικάκη Αφροδίτη 80μ Κοριτσιών(19η) -Κουμαδωράκη Αριάδνη 80μ Κοριτσιών(17η) -Τρουλάκη Ρουμπίνη 80μ Κοριτσιών(18η) -Βερυκάκη Μαρία Σφαιροβολία Κοριτσιών(8η) -Λουγιάκη Μιχαέλα Σφαιροβολία και Δισκοβολία Γυναικών(5η & 6η θέση) -Φραγκέδη Αργυρώ Δισκοβολία Γυναικών -Τσισκάκη Χριστίνα 100μ Γυναικών(13η) -Αιλένη Μπιάνκα Νικολέτα 100μ Γυναικών(14η).